مدل رقومی ارتفاعی

مدل رقومی ارتفاعی

مدل رقومی ارتفاعی یک داده دیجیتالی بر مبنای پیکسل است . این داده دیجیتالی با روش های مختلفی ایجاد شده یا با فناوری های پیشرفته هوا-فضا تولید می شود . امروزه با پهبادهای شخصی نیز می توان در صورت نصب ماژول های حرفه ای جی پی اس و دقیق این داده ها را به دست آورد.

فناوری ماهواره مرسوم ترین روش تولید این داده است و سرتاسر زمین را پوشش می دهد . ماهواره ها بر اساس امواج راداری تمامی ارتفاعات سطح زمین را در فاصله کوتاهی به دست می آورند اما تهیه دقت های بالا چه مسطحاتی و چه ارتفاعی بسیار گران قیمت خواهد بود چون به دلار و براساس هر کیلومتر مربع فروخته می شوند . مدل ها بر طبق نیاز افراد و سازمانها طبقه بندی شده اند و داده های با دقت مسطحاتی 90 متر و 30 متر معمولا رایگان هستند. دقت 10 متر مسطحاتی فقط برای ایالات متحده رایگان است ! سایر موارد مانند 5 متر و 2/5 متر و حتی کمتر با قیمت های بالایی برای سراسر دنیا موجود است منجمله در سایت https://www.intelligence-airbusds.com/en/8703-worlddem

مدل رقومی ارتفاعی

تصویر بالا نمونه یک داده رقومی از بخشی از مناطق جنوب ایران است . در نرم افزارهای gis مانند global mapper یا arcgis هنگام باز کردن فایل چنین چیزی را مشاهده می کنید . در برخی نرم افزارها با بزرگنمایی زیاد می توانید اطلاعات ارتفاعی را در هر پیکسل مشاهده کنید . در واقع هر پیکسل تصویر، حاوی یک عدد ارتفاعی است که در مجموع از همین طریق hillshade به دست می آید . تصویر زیر پیکسل ها را با جزییات بیشتر نمایش می دهد .

Numeric Raster Values

برای ایجاد یک پس زمینه ارتفاعی نقشه یا نمایش یک hillshade از یک مدل ارتفاعی رقومی شما نیاز به یک نرم افزار قوی دارید تا بتواند این مدل را پیاده کند و پیشنهاد ما Global Mapper است . در تصویر زیر مدل رقومی برجسته شده را مشاهده می کنید :

3D View Dem

توجه داشته باشید که نقاط ارتفاعی از همین داده رقومی به دست می آیند و بهترین نرم افزار برای این عملیات SAGA Gis است . همچنین ایجاد منحنی میزان یا   contour از همین داده به راحتی قابل استخراج است .

طراح گرافیک و مسلط به نرم افزارهای ادوبی ایلاستراتور،ادوبی فتوشاپ،کورل دراو . مسلط به تولید و کارتوگرافی نقشه های موضوعی . دوستدار طبیعت و حیات وحش و از علاقه مندان ورزش کوهنوردی .

error: Content is protected !!