تفاوت نقشه گوگل و اوپن استریت مپ

تفاوت نقشه گوگل و اوپن استریت مپ

تفاوت نقشه گوگل و اوپن استریت مپ – مدت زمانی است که افراد یا فروشندگان مختلفی در فضای وب فایل‌هایی با عنوان نقشه وکتور گوگل معرفی می‌کنند! و از ناآگاهی افراد در جهت منافع مادی خود سود می‌برند. متاسفانه خریداران اینگونه فایل‌ها بدون مطالعه یا تحقیق در مورد این قبیل نقشه‌ها پس از خرید متوجه نادرستی اطلاعات مندرج در وب‌سایت فروشنده می‌شوند. ما شما را با تفاوت‌ها و چگونگی اختلاف هر دو نقشه آشنا می‌کنیم تاسهمی در اطلاع‌رسانی درست به هم میهنان داشته باشیم:

تفاوت نقشه گوگل و اوپن استریت مپ
نمونه نقشه GoogleMap
open street map image sample
نمونه نقشه OpenStreetMap

1 – گوگل تحت هیچ شرایطی فایل رقومی یا وکتور نقشه‌های خود را در اختیار کاربران قرار نمی‌دهد و به دلیل ماهیت تجاری و درآمدزایی بسیار بالای سامانه سرویس google map حتی در کشورهای غربی هم این اقدام صورت نمی‌گیرد.

2 – بر عکس سامانه نقشه OSM یا همان openstreetmap داده‌های خود را در قالب فایل رقومی یا وکتور قابل ویرایش و دانلود در اختیار کاربران سراسر دنیا قرار داده است.

3 – تعامل osm با کاربران در جهت تکمیل داده‌ها و نقشه‌ها و حمایت مالی برخی سازمان‌های مطرح این سامانه را به یک سرویس کاربرپسند با قابلیت ایجاد اپلیکیشن‌های رایگان و متن باز درآورده است.

4 – در سرویس نقشه osm  امکان دانلود داده قابل مشاهده به صورت فایل وکتور قابل ویرایش وجود دارد.( توجه کنید که وکتور یا همان فایل رقومی قابل ویرایش در نرم‌افزارهای gis امکان‌پذیر هست) البته محدوده‌های بزرگ را اجازه نمی‌دهد و باید منطقه به منطقه انجام شود اما از روش‌های دیگر هم شما می‌توانید مناطق با محدوده بزرگتر را تهیه نمایید که البته نیاز به مهارت در نرم‌افزارهای خاصی دارید تا ویرایش این فایل‌ها را انجام دهید.

5 – سرویس نقشه osm همان سرویس نقشه‌ای است که بلد، نشان و بهراه و اسنپ از آن استفاده می‌کنند و هیچگونه نقشه اختصاصی عملا ندارند!

6 – سرویس نقشه گوگل به دلیل تحریم‌ها api خود را بر روی ip ایران غیرفعال کرده است و اغلب وب‌سایت‌ها برای استفاده و نمایش نقشه گوگل با آن مشکل دارند یا راه‌های واسطه را برای استفاده از آن انتخاب می‌کنند.

7 – نقشه google map بر اساس تصاویر منطبق با سامانه google earth که به تازگی شرکت Maxar آن را خریداری کرده است ترسیم و ایجاد شده‌اند.

8 – نقشه osm بر اساس تصاویر منطبق با سامانه Microsoft Bing یا virtual earth ترسیم و ایجاد شده‌اند.

9 – به دلیل موارد گفته شده در 7 و 8 اختلاف کمی بین ترسیم‌ها وجود دارند و این ناشی از استفاده دو نقشه گوناگون از دو مرجع متفاوت است.

10 – امکان سفارشی سازی در نقشه گوگل وجود ندارد اما در نقشه osm شما قادر هستید در نرم‌افزارهایی مانند Qgis این داده‌های وکتور را تغییر دهید یا حذف و ایجاد کنید.

نشانی سرویس نقشه گوگل https://www.google.com/maps

نشانی سرویس نقشه اوپن استریت مپ  https://www.openstreetmap.org

طراح گرافیک و مسلط به نرم افزارهای ادوبی ایلاستراتور،ادوبی فتوشاپ،کورل دراو . مسلط به تولید و کارتوگرافی نقشه های موضوعی . دوستدار طبیعت و حیات وحش و از علاقه مندان ورزش کوهنوردی .

Comments are closed.

error: محتوی حفاظت شده !!